Emke díjat kapott Benedekfi Dávid - Szórványmagazin

Tartalomhoz ugrás

Emke díjat kapott Benedekfi Dávid

Kultúra
EMKE díjat kapott Benedekfi Dávid


A 21. Zsil Völgyi Magyar Kulturális Napok
egyik fénypontja Benedekfi Dávid Emke
díjának átadása volt, melyre 2022. június 11- én,
a lupényi kulturális központban került sor.
Benedekfi Dávid díját Serfőző Levente,
az EMKE alelnöke adta át.
Köszöntő beszédét az alábbiakban olvashatják.
Engedjék meg nekem, hogy gratuláljak a lupényi-, a zsíl-völgyi magyar közösségnek, hogy szépen ápolják kulturális értékeinket, bemutatják szellemi hagyatékunkat, közművelődési eszközökkel formálnak egyéneket. Természetesen van ennek is mozgatórugója, reggeltől estig „robotoló” személyek állnak minden közösségi esemény mögött. Szívből gratulálok és köszönöm is mindenkinek ezt, le a kalappal Önök előtt!
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesületet, ismertebb rövidített nevén az EMKÉ-t 1885-ben alapították erdélyi magyar személyiségek azzal a céllal, hogy a már létező más nemzetiségek kultúráját megvédő ernyőszervezetek mellett a magyar jelenlétet lehessen hangsúlyozni. Célja volt anyanyelvű iskolákat létesíteni, kulturális és közösségi házakat működtetni, a magyar közösség segítése. Három időszakra osztható fel a több, mint 130 éves működés. 1885 és 1918 közötti időszak, a fellendülés időszaka volt, számos iskolaalapításban vesz részt az EMKE, közművelődési intézményeket és szakmai egyesületeket hoz létre, illetve működtet. A bécsi döntésnek köszönhető 1918-ban az egyesület működését felfüggesztik, majd a két világháború idején hol működik, hol nem, míg a kommunista hatalom teljesen megszűnteti és bő negyven évig nem működhet az ernyőszervezet. A harmadik időszak Brassóban kezdődött 1991-ben, amikor az RMDSZ égisze alatt újjáalakul az EMKE, célul tűzve ki a kulturális autonómiát, a kultúraművelés elkötelezettjeként működik, megtartva az 1885- ös alapelveket.
2022-ben az EMKE: központi-, fiók- és társszervezetekkel, külföldi képviseletekkel és számos partnerrel rendelkezik, ifjúsági szervezetet-, Magyar Házak láncolatát-, Művelődési Intézetet működtet, de számos más köröket, emlékházakat, kulturális- és közművelődési tereket istápol.
Az EMKE díjakat, az erdélyi magyar közösség legelőkelőbb és legfontosabb közművelődési elismeréseinek tekintünk. 2020-ban, az EMKE alelnökké választásom évében tettem le első olyan javaslatomat, amellyel egy megszűnt jó gyakorlatot újjáéleszteni igyekszünk. A helyi közösségeket mozgató, a közművelődésben és kulturális események megszervezésében cselekvő személyek és intézmények kitűnő tevékenységét szeretnénk elismerni, évente egy-egy megyei EMKE díjjal.
Olyan személyeket, intézményeket, csoportokat díjazunk akik tevékenységgel vagy támogatással aktívan és folyamatosan hozzájárulnak az adott térség, ezen felül az erdélyi és Kárpát-medencei magyar közösség fejlődése, anyanyelvünk ápolása és az egyetemes magyar kultúra közvetítése területén.
Az Eben Haezer Egyesület és a helyi RMDSZ elnökeként, a Zsíl-völgyi Magyar Napok megszervezésében és a magyar közösség művelődésében tett kitartó és önzetlen munkájáért, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Benedekfi Dávid művelődésszervezőt Kiváló közművelőnek tekinti. Szívből gratulálok!
Benedekfi Dávid méltatása
Benedekfi Dávid 1963. szeptember 25-én született Nyárádszeredában, Maros megyében. Gyermekkora egy részét ott tölti és iskolás éveit is ott kezdi meg. A sors a Zsil-völgyébe, Lupényba hozza, édesanyjával együtt. Itt folytatja tanulmányait és szembesül életében először azzal a ténnyel, hogy nem mindenki beszél magyarul. Nem marad tétlenül és nemzetének szeretete arra készteti, hogy aktív részt vállaljon a magyar közösség életében. A kommunizmus ideje alatt néptánc és hagyományőrző csoport vezetője, amatőr színjátszó csoportban vállal szerepet, csak azért, hogy népszerűsíteni tudja a magyar kultúrát és a magyar értékeket. Fiatal kora ellenére az akkori titkosszolgálat meghurcolja, mert egy olyan valakit látnak benne, aki meggyőződéseiért képes kiállni és ez, az akkori politika szerint veszélyt jelentett.
1981 –ben érettségizik elektrotechnika szakon. Munkahelyet kap a lupényi bányánál, ahol mesteri iskolát végez, majd később úgynevezett AGR ( különleges biztonsági kapcsolók, bánya, gáz, petróleum és kémiai biztonsági gépek) szakértő lesz.
A 2000-es években geológia szakot végez a Petrozsényi egyetem hallgatójaként, majd ugyanitt mesteri diplomát szerez.
1989 ben, mindjárt a forradalom után alapító tagja a helyi RMDSZ szervezetnek. Azóta fáradhatatlan munkával a lupényi magyar közösségért sok minden megvalósít. Több, mint 300 kulturális eseménynek főszervezője vagy társ-szervezője jelen pillanatig. Az utóbbi évekbenben RMDSZ elnökként tevékenykedik és ebben a minőségében sikerült megvalósítania egy régi álmát. Testvérvárost hozott Lupénynak Magyarországról. Eredménye ennek a kapcsolatrendszer kezdeményezésnek az, hogy immár Hunyad megyei diákok a magyar állam költségén kiváló oktatásban részesültek Magyarországon, Zsil völgyi, lupényi lakosoknak sikerült munkahelyeket biztosítani, igaz ideiglenesen, de ez csak a kezdet. Üzletemberek látogatták Lupényt, érdeklődtek az üzleti lehetőségek iránt, reményt adva a magyar közösségnek egy jobb élethez. Magyarországon munkája jutalma, elismeréseként borlovaggá avatják, ő lévén az első borlovag a Zsil völgyéből.
A közelmúlt történetéhez tartozik az is hogy a lupényi önkormányzat képviselőtestületében két mandátum alkalmával nyerte el a lupényi választók bizalmát. Lelkes tagja a Kárpát Medencei Keresztény Értelmiségiek Egyesületének.
Kezdeményezése által megvalósult a Lupényi Magyar Közösség Nagy Könyve, sokat mondó mottójával ”Létünk bizonysága, vagyunk”, ahol helyet kap minden olyan esemény leírása ami fontos a közösség életében, közbenjárásának köszönhető a lupényi magyarok kopjafát avattak, ez lévén az egyetlen magyar emlékmű, mely ünnepek alkalmával maga köré gyűjti a közösséget. Kitartásának köszönhető, és a kellő támogatásnak, az is, hogy Lupényban a magyarok székházat kapnak. Székházat, ahol mindenki aki magyarnak érzi magát helyet kap, civil szervezetek, egyházak, magánszemélyek. A székház rendeltetése elképzelése szerint gyüjtőlencseként kell működjön, lehetőséget adva minden lupényi magyarnak, hogy közösségépítő ,megerősítő elképzeléseit megvalósítsa .
Magánéletében családos, egy kiváló gyermek édesapja és gyönyörű kislány büszke nagytatája. Tervei a jövőre nézve szorosan kapcsolódnak a lupényi magyar közösség életéhez,megmaradásához. Ezek megvalósításához kivánunk neki kitartást ,erőt, egészséget.
Gratulálunk a hosszú évek munkájával kiérdemelt díjhoz.
Antal Amália
Szórványmagazin
-
Főszerkesztő: Csatlós Erzsébet
Szerkesztő: Fodor Emőke
Telefon: 0723 504845
Email: szorvanymagazin@gmail.com
Vissza a tartalomhoz